Wiadomości

Narkotyki są równie niebezpieczne jak alkohol

Data publikacji 26.04.2021

Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców, oraz tych którzy zażywali wcześniej inne substancje psychoaktywne. Tylko w miniony weekend chorzowscy policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego i aż czterech pod wpływem narkotyków. Kierowco pamiętaj jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest równie niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu i zagrożona tą sama karą.

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż  praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym a niestety coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Tylko w miniony weekend chorzowscy policjanci zatrzymali pięciu takich kierowców, gdzie jeden wsiadł za kierownicę swojego samochodu pod wpływem alkoholu a aż czterech pod wpływem narkotyków.

Stan osobowy policjantów, którzy obsługują zdarzenia drogowe w dalszym ciągu jest taki sam jak w poprzednich miesiącach, choć doszły im jeszcze dodatkowe zadania związane z stanem jaki obecnie panuje. Dla bezpieczeństwa swojego i każdego kierowcy, który jest kontrolowany policjanci używają do badania trzeźwości urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Kierowca osobiście otwiera zapakowany ustnik oraz wkłada go do urządzenia. Po wykonaniu badania, sam usuwa ustnik. Policjanci ich nie dotykają. Przy okazji informujemy, że mundurowi nie dają wiary zapewnieniom kierowców, że alkohol w organizmie pojawia się na skutek używania środków do dezynfekcji rąk.

Jak aktualnie przebiega sprawdzanie stanu pojazdu, dokumentów czy stanu trzeźwości. Nie zmienia się wiele, ale policjanci muszą być bardziej ostrożni.

1. W czasie kontroli dokumentów policjanci mogą założyć rękawiczki i skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk.
2. Do sprawdzenia trzeźwości kierowcy wykorzystywane są urządzenia z jednorazowymi ustnikami.
3. Jeśli policjanci mają podejrzenia, że mają do czynienia z osobą zakażoną koronawirusem, dalsze działania przeprowadzają w zgodzie z wytycznymi inspektora sanitarnego.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

Więcej na temat zagrożeń jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji psychoasktywnych można dowiedzieć się z gólnopolskiej kampanii społecznej o ryzyku związanym z używaniem substancji psychoaktywnych na drodze, z której pochodzi poniższy materiał filmowy. 

Powrót na górę strony