Policjanci na Dniu Seniora w ZUS-sie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wiadomości

Policjanci na Dniu Seniora w ZUS-sie

Data publikacji 07.10.2019

Chorzowscy policjanci aktywnie włączyli się w obchody Dnia Seniora w ZUS-sie. Mundurowi przybliżyli seniorom jakie czyhają na nich zagrożenia oraz jak się przed nimi ustrzec. Była to również okazja aby zaprezentować seniorom działanie policyjnych aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”.

Pod hasłem ,,Zdrowi, bezpieczni, aktywni” odbył się tegoroczny "Dzień Seniora", którego motywem przewodnim było bezpieczeństwo i świadomość prawna osób starszych. Dzień Seniora organizowany w chorzowskim oddziale ZUS, to jeden z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa starszych mieszkańców naszego miasta. To właśnie oni stają się ofiarami oszustw, wyłudzeń pieniędzy i tzw. „nieuczciwych praktyk” przedsiębiorców. Podczas spotkań z policjantami, rzecznikami konsumentów, pracownikami ZUS oraz przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , seniorzy mogli dowiedzieć się m.in. jak nie paść ofiarą oszustów podszywających się pod wnuczków, policjantów, czy pracowników opieki społecznej. Spotkanie miało na celu zminimalizowanie liczby przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze. Stróże prawa zwrócili także uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. Jak pokazuje doświadczenie, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w miejscach dla nich przeznaczonych, czyli na przejściach dla pieszych, okolicach skrzyżowań, chodnikach. Dlatego pieszy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, powinien skoncentrować się na drodze. Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć, zamiast „wchodzić z marszu”. Policjanci zachęcali seniorów do noszenia odblasków, podkreślając, że znacznie zwiększają one widoczność pieszych, wpływając tym samym na ich bezpieczeństwo. Wszystkim zebranym policjanci przybliżyli również jak funkcjonuje "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja "Moja Komenda".

Seniorze uważaj!
 
Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać? Zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.