Zabezpiecz swój rower przed złodziejem! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wiadomości

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem!

Data publikacji 24.06.2020

Pełnia lata to również świetny czas na jazdę rowerem, niestety jest to też czas aktywności złodzieji jednośladów. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady. Dlatego zabrzańscy policjanci apelują: zabezpiecz swój rower przed złodziejem!

Sezon rowerowy jest w pełni, a wraz z nim... aktywność złodziei. Rowery zaparkowane w miejscach ogólnodostępnych stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone rowery giną najczęściej spod sklepów, z piwnic, balkonów, klatek schodowych oraz terenów posesji. Aby powstrzymać falę zjawiska stróże prawa apelują o ostrożność. Nie ma doskonałych form zabezpieczenia, jednak dzięki tym sposobom można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Zabrzańscy policjanci radzą:

  • aby przy zakupie roweru sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,
  • zalecane jest sfotografowanie jednośladu i spisanie numeru identyfikacyjnego lub fabrycznego; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.
  • warto zastosować solidne zabezpieczenia piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady, a dodatkowo rower taki przypiąć,
  • przy pozostawianiu roweru w miejscu ogólnodostępnym, zostawiamy go w miarę możliwości w miejscu monitorowanym np. obok monitoringu miejskiego,oraz nałożyć dobrą blokadę która zapewni bezpieczeństwo, w praktyce zastosowanie zapięć w postaci cienkich linek nie stanowi dla złodzieja większej przeszkody.
  • stosując zabezpieczenia przeciągnijmy je nie tylko przez koło, które łatwo można zdemontować, ale również przez ramę,
  • najlepiej zastosować profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i atestowanych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
  • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania, nie zostawiajmy go bez zabezpieczenia na klatce schodowej.

Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru - kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.