Wiadomości

Działania EDWARD w Chorzowie

Data publikacji 20.09.2018

Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. W działania włączyli się policjanci z chorzowskiej drogówki. Mając na uwadze, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest prędkość, mundurowi przygotowali zapachowe zawieszki z hasłem „Zegar życia i śmierci”. Ich zadaniem jest przypominanie kierowcom aby przestrzegali limitów prędkości i nie pozwolili „zegarowi zatrzymać się za szybko". W trakcie działań mundurowi oprócz prędkości, kontrolowali również trzeźwość kierujących, gdyż niestety nadal zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu.

“Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death – EDWARD) organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi.
W działania włączyli się także katowiccy policjanci. W miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych, mundurowi prowadzili „kaskadowy” pomiar prędkości. Celem działań było skłonienie kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Przy okazji prowadzonych kontroli policjanci rozdawali zawieszki z hasłem „Zegar życia i śmierci” mające ostrzegać, aby kierowcy przestrzegali limitów prędkości i nie pozwolili mu „zatrzymać się za szybko"….

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:.

  • Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
  • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
  • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
  • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
  • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
  • Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
  • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
  • Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
  • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
  • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
  • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
  • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
  • Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.98 MB)

Powrót na górę strony