Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wiadomości

Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje

Data publikacji 07.12.2018

Widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś nas poinformować o tym, że ktoś maluje graffiti na elewacji ? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie dające każdemu obywatelowi możliwość wpłynięcia na bezpieczeństwo w swoim rejonie.

Krajowa mapa zagrożeń Bezpieczeństwa od blisko 2 lat działa w całej Polsce. Narzędzie sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenie są przede wszystkim sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Zgłaszane zagrożenia na drogach są natomiast sprawdzane przez mundurowych z ruchu drogowego.

W naszym mieście zgłoszenia dotyczą różnych niepokojących sytuacji. Mieszkańcy najczęściej zgłaszają spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Odnotowujemy również nieprawidłowe parkowanie i niszczenie zieleni poprzez stawianie na niej samochodów, a także gdzie kierowcy łamią przepisy i przekraczają prędkość. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, a kiedy potwierdzamy je, wyciągamy konsekwencje prawne.

Zachęcamy do korzystania z KMZB tutaj https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.