Wiadomości

„Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” w Chorzowie

Data publikacji 21.09.2017

Policjanci z chorzowskiego wydziału ruchu drogowego włączyli się w europejskie działania EDWARD czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypadająca na 21 września akcja promuje "wizję zero", czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero”, przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. Oprócz wzmożonej aktywności policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Aby urzeczywistnić ideę projektu EDWARD, zachęcamy, aby 21 września firmy, organizacje i szkoły podjęły działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czasem wystarczy zwykła rozmowa i wspólna refleksja. W myśl idei- małe działania prowadzą do dużych zmian.

Nie wystarczy jednak zmienić swojego zachowania tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach, powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Tylko wówczas wizja „zero” będzie możliwa do zrealizowania.

Głównymi celami działań EDWARD są:

  • podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
  • ​ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to na drogach zginęło 31.500 osób;
  • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
  • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych, płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów

Powyższa inicjatywa została poparta m.in. przez Komisję Europejską, Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wielkiej Brytanii oraz policję ruchu drogowego wszystkich państw, będących członkami TISPOL.
Na stronie TISPOL będzie można śledzić informacje o wypadkach śmiertelnych, do których doszło w tym dniu na drogach całej Europy.

W działania włączyła się chorzowska drogówka. Udział w akcji biorą wszyscy policjanci ruchu drogowego, którzy w czasie jej trwania pełnią służbę. Mundurowi przygotowali dla kontrolowanych kierujących informacyjne ulotki oraz zawieszki do samochodu, które są elementem policyjnej akcji profilaktycznej.

Ładowanie odtwarzacza...