NURD - podsumowanie akcji chorzowskiej drogówki - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wiadomości

NURD - podsumowanie akcji chorzowskiej drogówki

Data publikacji 03.08.2017

Wczoraj w Chorzowie w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci drogówki wspólnie ze Strażą Miejską przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na to, czy piesi przekraczali jezdnie w dozwolonych miejscach. Obserwowali też kierowców, czy zwalniają przed przejściami dla pieszych.

W działaniach brało udział 18 policjantów. W trakcie akcji stróże prawa odnotowali 21 wykroczeń popełnione przez kierujących pojazdami silnikowymi oraz 53 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Podczas trwania działań policjanci łącznie nałożyli 72 mandatów karnych. Największą ilość wykroczeń popełnili piesi, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym oraz nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej. Odnotowano również przypadki nieprawidłowego pokonywania przez kierujących przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa pieszym na oznakowanym przejściu.

Cykliczne działania funkcjonariuszy podczas akcji  ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu oraz na dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcje mają poprawć bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, tak aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów.

PAMIĘTAJ. Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.  Pamiętaj, każdy wypadek to suma różnych zdarzeń. Wielu możesz uniknąć.

 
  • policjanci podczas działań NURD
  • policjanci podczas działań NURD
Ładowanie odtwarzacza...