Podsumowanie wczorajszej akcji "Trzeźwość" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wiadomości

Podsumowanie wczorajszej akcji "Trzeźwość"

Data publikacji 14.03.2017

„Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” – czy istnieje kierowca, który nie spotkał się z tym hasłem. Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców. W trakcie wczorajszych działań chorzowscy policjanci wyeliminowali kolejnego amatora jazdy na "podwójnym" gazie.

Wczoraj od 5.00 do 13.00 na drogach Chorzowa Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania "Trzeźwość".  W akcji udział wzięło 16 policjantów, którzy przy użyciu urządzeń do wykrywania alkoholu, skontrolowali ponad 3200 kierowców. Celem przeprowadzanych kontroli jest ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzane systematycznie działania mają również na celu zmniejszenie liczby wypadków i kolizji, powstałych na skutek prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości. Niestety i tym razem ujawnili oni nieodpowiedzialnego kierowcę , który prowadził swój samochód mając ponad promil w wydychanym powietrzu.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Apelujemy!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możesz poddać się badaniu na własną prośbę w jednostce Policji.

Apelujemy również do wszystkich mieszkańców Miasta Katowice. Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

 

Ładowanie odtwarzacza...